
FAQ - Často kladené dotazy
Kdy je potřeba raketu vyplést?
Řeknete si: "Co je tohle za otázku? To je snad jasné kdy. Přeci tehdy, když praskne struna, ne?!" Samozřejmě máte pravdu. Nicméně hráči, kteří požadují stálost napnutých strun a jejich herní projev je na vlastnostech rakety (resp. struně) závislý, samotný výplet mění a přeplétají raketu vcelku dost často. Tedy vždy, když mají pocit, že výplet je již značně povolený a nevykazuje původní požadované vlasntosti jaké měla raketa ihned po vypletení. Tedy nesplňuje jejich vysoké nároky co se vlastností týče. Všimněte si také např. při velkých tenisových turnajích, že hráči jsou schopni měnit raketu velmi často a nejen po jejím násilném zlomení :-) Hráči si vymění raketu v případě nových míčů, resp. použijí nově vypletenou raketu na nové míče.
Placebo efekt - Nutno ale říci (podotknout), že někdy k samotnému zlepšení hry může dojít po vypletení rakety jen na základě tzv. placebo efektu.
Je také třeba dodat, že i ten nejhoší rám rakety můžeme opravdu velmi vylepšit zánovním a značkovým výpletem. Není tedy vždy nutné nad starou raketou lámat hůl a hned se pídit po nové. Zkuste jí dát ještě jednu šanci v podobě nového a lepšího výpletu.
Na samotnou strunu resp. na její vlastnosti a trvanlivost (životnost, durabilitu) může mít vliv nejen herní styl, razance úderů, větší míra čopování nebo naopak liftování apod., ale také podnebí, jako je vlhkost, teplota vzduchu a tlak.
Kdy struna praskne?
Struna praskne hlavně kvůli svému mechanickému opotřebením. Stářím, technikou hry (síla nebo řezání úderů), u squashistů také velmi často jejím tzv. ustřelením - raketa má již značně opotřebovaný Bumper (Grommet, výměnný plastový ochranný pás po obvodu hlavy ralety), tím struna přečnívá (vyčnívá) více z profilu rámu, potom je více náchylná při kontaktu se stěnou (ke kterému ve squashi nebo ricochetu dochází poměrně často), zavadí o stěnu kurtu a struna, ikdyž zrovna nová, praskne bez vyditelného nebo časového opotřebení.
K prasknutí struny může ale také dojít díky špatnému přístupu k vypletání - (chybné křížení strun, přepínání struny, nalomení nebo zlomení struny, mechanické poškození během vyplétání apod.).
—————
Jaký typ struny použít?
Jedna z velmi těžkých otázek. Jednoduché by bylo říci (odpovědět), že je potřeba si "tím nejprve projít". Strunu si vyzkoušet. Výdy je to nejvíce o vlstních pocitech. Dejte i na doporučení svých kolegů a známých, s jakou strunou hrají a s jakou mají ty nejlepší zkušenosti.
Neorientujte se jen podle ceny.
Je dobré se seznámit s možnostmi trhu a vlastnostmi jednotlivých strun. Ne každá struna se hodí pro každého. Existují velmi sofistikované (někdy tím i cenově nákladnější - nemusí však jít o pravidlo) struny, které se vyznačují vynikajícími herní vlastnosti, ale pro začátečníka nebo pro příležitostného (sem/tam) hráče nedocenitelnými. Příležitosný hríč je nepozná a zbytečně ze své peněženky vydá o pár stokorun více. Nehledě na to, že takovéto struny jsou méně trvanlivé.
—————
Na kolik kilo si mám nechat raketu vyplést?
Zde se jedná opět o zkušenost. Nemáme-li prozatím žádnou, dovolíme si Vám dát pár zásadních rad, jak postupovat a čeho si všímat.
1. Především se jedná o to, na jakou váhu doporučuje vyplétat raketu sám výrobce. Bývá to někdy uvedeno na rámu rakety.
2. Na kolik kilo byla vypletena raketa před novým vyplétáním? Vyhovovalo nám toto vypletení nebo chceme vyzkoušet novou váhu?
3. Čím tvrdší výplet tím méně squashový balón od rakety letí, je ale mnohem přesnější. Naopak čím měkčí výplet, tím balónek letí rychleji, ale na úkor jeho přesnosti. U tenisu je to tak, že tvrdý výplet (+ nový míč) = velká razance úderu. Čím měkkčí výplet, tím slabější údery můžeme očekávat.
—————
Jak dlouho mi raketa s novým výpletem vydrží?
U někoho to bude po celou životnost rakety. Tedy struna vydrží déle než-li raketa sama. Což může být i několik let. A nemusí to být vždy jejím násilným zničením po nevydařeném úderu :-).
Vždy nejvíce záleží na tom, jak s raketou často (jak frekventovaně raketu používáme) hrajeme. Jaký máme styl hry a (jaký styl hry preferujeme), jak tvrdě či agrsivně hrajeme, v jakých klimatických podmínkách hrajeme a v neposlední řadě také, jak se o raketu staráme.
Tedy nový výplet může vydržet i řadu let, ale může tomu také být i obráceně a na raketě se ani nezahřeje. To se často stává tehdy, kdy je při výpletání struna nějak (i jen mikroskopicky) poškozena nebo ve většině případů jejím tzv. "ustřelením". Raketa (resp. její rám) se při kontaktu se stěnou (Squash, Ricochet) nebo se zemí
—————
Nápady
Volba výpletu,tvrdost výpletu
- volba tvrdosti výpletu - platí zjednodušené pravidlo - měkčí výplet více letí, ale je méně přesný, a u tvrdého výpletu je tomu naopak, míč od něj letí méně, ale přesněji
- volba tloušťky výpletu - obvyklé tloušťky 1,2 mm - 1,35 mm (Tenis), 1,10 mm - 1,25 mm (Squash), 1,08 - 1,15 (Badminton). Tenčí výplet je citlivější, přesnější, méně však vydrží.
- pro ty, kteří mají delší tenisovou pauzu, např. po zimě, doporučujeme raketu nechat přeplést znova, protože většina výpletů časem ztrácí svou elasticitu i tvrdost.
- S výběrem výpletu Vám rádi poradíme. Vypletenou raketu si můžete obvykle vyzvednout do druhého dne nebo po dohodě je možné si na vypletení rakety počkat.
STRUKTURA STRUN
Natural Gut (přírodní struny)
Je to typ jak struktury, tak i specifického materiálu. Skupina 13-15 proužků, počet záleží na požadovaném konečném průměru, je dohromady spojena kolagenem. Tato provázanost zaručuje nejdokonalejší schopnost udržet napětí strun a tím i co nejlepší výkon. Přírodní struny jsou stále symbolem nejvyšší celosvětové kvality.
Multifilaments (mnohovlákna)
Skupina velkého množství vláken stejného průměru, která jsou všechna dohromady chráněna optimálním potahem. Tyto syntetické výplety jsou vysoce technické a zaručují skvělé výkony.
Wraps (zabalená vlákna)
Tento typ struktury je nejvšestrannější ve smyslu trvanlivosti a výkonu. Jedna či více vrstev svázaných vláken jsou zabaleny okolo velkého středového jádra.
Jednoduchý zábal
– jedna vrstva svázaných vláken je zabalena okolo centrálního
– středového jádra (S struktura).
Dvojitý zábal
- dvě vrstvy svázaných vláken jsou zabaleny v protisměru (ZS struktura).
Macrofibers (makrovlákna)
Osm stejných svazků vláken je umístěno okolo centrálního mnohovláknového jádra. Tato struktura je podobná jako u mnohovláken a zajišťuje zvýšení komfort.
Monofilaments (jednovlákno)
Je složeno z centrálního jádra, které nataženo a potaženo. Průměr strun určuje také vlastnosti strun. Tenčí pro více síly a silnější pro větší trvanlivost.
Badmintonové výplety
Výplety jsou důležitou součástí badmintonového vybavení a ovlivňují celkový hrací dojem. Při správné volbě typu výpletu a síle napnutí výpletu lze využít všech vlastností badmintonové rakety. Badmintonové rakety se vyplétají na hodnotu 7 až 13 kg, nejčastějí se volí hodnota kolem 10 kg. Doporučenou hodnotu napnutí výpletu najdete u kvalitních raket na rámu. Průměr strun je od 0.60 mm do 0,80mm. Nejčastěji používané badmintonové výplety mají průměr 0,70 mm. Výplety by se měli měnit v momentě, kdy se již třepí struny, kdy se již výplet povoluje, posouvá se a hráč ho musí při hře pravidelně rovnat. Rovněž výplet ztrácí časem svou elasticitu a tím i silové vlastnosti a snižují se možnosti hráče míček správně vrátit. Při pravidelném hraní doporučujeme rovněž přeplétat raketu. Dle našich zkušeností je ideální při hraní 2 x týdně vyměnit výplet vždy 4krát za sezónu, výrazně si tím zlepšíte urověn hry.
Zkvalitněte svůj výkon při hře! Špičkové badmintonové výplety vám umožní plně využít možnosti vaší rakety, mohou ji dokonce pozdvihnout. Výplety do badmintonových raket pomohou zlepšit přesnost i sílu úderu.
Nezapomeňte badmintonový výplet měnit pravidelně a včas, kvalita vašeho výpletu klesá s odehranými hodinami. Badmintonový výplet je důležitou součástí rakety a podstatně ovlivňuje celkový hrací dojem a kvalitu hry.
—————